دلایل رخ دادن پکت لاس چیست؟ رفع Packet Loss با VPS

دلایل رخ دادن پکت لاس چیست؟ رفع Packet Loss با VPS

پکت لاس چیست؟ در صورتی که شما هم با اینترنت و فضای مجازی در ارتباط هستید؛ کسب اطلاعات درمورد پکت لاس می‌تواند به شما در بهبود عملکرد اینترنت خود کمک کننده باشد. در واقع پکت لاس یک اختلال در اینترنت و شبکه‌های آنلاین است؛ که می‌تواند به دلیل تراکم شبکه، مشکل در سخت افزار شبکه، اختلالات نرم افزاری، تهدید و حملات امنیتی ایجاد شود. پکت یا بسته حاوی داده‌هایی است که در سراسر اینترنت در حال مبادله شدن است؛ اگر این پکت‌ها به هر دلیلی در بین مسیر از بین بروند یا ناپدید شوند؛ پدیده پکت لاس رخ داده است. در ادامه با جواب سئوال پکت لاس چیست و سئوالات دیگر در مورد این موضوع آشنا می‌شویم.

پکت لاس چیست؟

در هنگام فعالیت با اینترنت و شبکه‌های آنلاین داده‌هایی بین شما و سرورهایی که با آن‌ها ارتباط دارید در حال ارسال و دریافت است؛ که این داده‌ها به صورت بسته یا پکت‌های کوچکی با حداکثر حجم Packet 0.065 مگابایت در حال انتقال است. از ارسال ایمیل گرفته تا دانلود فیلم، هر فعالیت اینترنتی نیاز به انتقال بسته‌ها دارد. وقتی شما در حال تماشای یک ویدیو یا یازی کردن هستید؛ هزاران پکت یا بسته بین دستگاه و سرورها در حال انتقال است که برخی از آن‌ها ممکن است به مقصد خود نرسند؛ اگر یک یا چند بسته داده ارسالی نتوانند به مقصد خود برسند پکت لاس (Packet Loss) رخ داده است.

پکت لاس باعث می‌شود شما هنگام گوش دادن به آهنگ یا در وسط یک بازی جنگی با اختلال در شبکه، کندی اینترنت و از دست دادن کامل اتصال به شبکه مواجه شوید. برای کاربران شبکه خانگی، خدمات کندتر یا از دست دادن شبکه می‌تواند تجربه کاربری ضعیفی ایجاد کند و برای یک کسب و کار، مشکلات شبکه می‌تواند بر فعالیت روزمره تأثیر بگذارد. هر برنامه‌ای که با اینترنت سر و کار دارد می‌تواند دچار پکت لاس شود؛ ولی برنامه‌هایی که به پردازش لحظه‌ای بسته‌ها نیاز دارند؛ مانند برنامه‌های ویدیویی، صوتی و بازی بیشترین قربانیان پکت لاس هستند.

دلیل ایجاد پکت لاس

4 دلیل اصلی رخ دادن پکت لاس

دلایل پکت لاس می‌تواند شامل قدرت سیگنال ناکافی در مقصد، تداخل طبیعی یا ساخته شده توسط انسان، نویز بیش از حد سیستم، خرابی نرم افزار یا گره‌های شبکه بیش از حد باشد. معمولا ترکیبی از عوامل مختلف باعث ایجاد پکت لاس می‌شود. یکی از اختلالاتی که پکت لاس می‌تواند ایجاد کند در معاملات ارزی آنلاین است. خریداری آی پی ثابت کوینکس و آی پی ثابت بایننس می‌تواند از بروز این اختلال جلوگیری کند. در ادامه با دلایل مختلف ایجاد پکت لاس آشنا می‌شویم.

تراکم شبکه

تراکم یا ازدحام شبکه زمانی رخ می‌دهد؛ که یک شبکه با ترافیک شلوغ شده و به حداکثر ظرفیت برسد. به طور معمولی پکت‌ها باید با توجه به نوبت خود منتقل شوند؛ اما اگر اتصال کند عمل کند و پکت‌های دیگری را نتواند ذخیره و دریافت کند؛ پکت‌ها ممکن است کنار گذاشته یا نادیده گرفته شوند. امروزه با به‌‌کار گیری برنامه‌های جدید امکان ارسال دوباره داده‌ها به صورت خودکار و کاهش سرعت انتقال برای جلوگیری از پکت لاس وجود دارد. تراکم بالای شبکه و پهنای باند پایین اینترنت کشور ایران باعث اختلال در بازی‌های ویدیویی و آنلاین نیز شده است؛ برای رفع آن می‌توان برای هر بازی سرویس کاهش پینگ خریداری کرد مانند سرویس کاهش پینگ فورتنایت که برای بازی فورتنایت استفاده می‌شود.

مشکل در سخت افزار شبکه

سخت افزار یا اجزای شبکه مانند روترها، سوئیچ های شبکه و فایروال‌ها درصورتی که دچار اختلال شوند؛ ممکن است به شدت سرعت ترافیک شبکه را مختل کنند. معمولاً شرکت‌های در حال رشد با مقیاس رو به گسترش، به دلیل مشکلات اتصال و تاخیر تجربه به دلیل سخت‌افزار قدیمی دچار پکت لاست می‌شوند. به روز رسانی سخت افزار موجود باعث بهبود عملکرد و توان عملیاتی پروژه می‌شود.

مشکل در نرم افزار

با سئوال پکت لاس چیست آشنا شدیم برای رفع پکت لاس باید بدانید که یکی از دلایل رایج ایجاد این اختلال مشکل در نرم افزار است. در صورتی که تست جامع و به‌روزرسانی نرم افزار به درستی انجام نشده باشد؛ اختلالات زیادی به‌وجود می‌آیند که باعث مختل شدن عملکرد شبکه می‌شوند. گاهی اوقات راه‌اندازی مجدد می‌تواند باعث رفع پکت لاس شود، اما اغلب اوقات نرم‌افزار باید به‌روزرسانی شود.

تهدید و حملات امنیتی

اشکال در امنیت یکی دیگر از دلایل پکت لاس است که پس از آشنایی با پکت لاس چیست باید بررسی شود. انواع حملات رایج ایمنی می‌توانند شامل حملات رها کردن بسته یا حملات انکار سرویس باشند. در حملات انکار سرویس، هکرها ممکن است باعث افزایش ناگهانی و شدید پکت لاس شوند. هدف هکر این است که یک سیستم را با درخواست های زیادی پر کند که شبکه از کار بیفتد. اگر ناگهان متوجه نرخ بالای از دست دادن بسته در سراسر شبکه خود شدید، ممکن است یک حمله سایبری در حال انجام باشد. اگر امکان برطرف کردن علت این اختلال وجود نداشته باشد از پنهان سازی پکت لاس استفاده می‌شود.

رفع پکت لاس

رفع پکت لاس با روش‌های طلایی

  • پهنای باند را افزایش دهید: اگر مشکل فقط ازدحام شبکه باشد، افزایش پهنای باند امکان رسیدگی به درخواست‌های بیشتر را به یکباره فراهم می‌کند و از تأخیر بیشتر جلوگیری می‌کند. Microsoft Windows Task Manager ممکن است به مدیر شبکه کمک کند نرم افزاری را که پهنای باند زیادی اشغال می کند شناسایی کند و در صورت نیاز غیرفعال شود.
  • سخت افزار و نرم افزار را به روز کنید: سخت افزار و نرم افزار قدیمی می‌توانند ترافیک شبکه را کاهش دهند و باعث از دست رفتن بسته‌ها شوند Microsoft Windows Task Manager ممکن است به مدیر شبکه کمک کند نرم افزاری را که پهنای باند زیادی اشغال می کند شناسایی کند و در صورت نیاز غیرفعال شود. به روز رسانی سخت افزار و نرم افزار نیز می‌تواند به جلوگیری از معرفی باگ های اضافی کمک کند.
  • از اتصالات سیمی استفاده کنید: در مقایسه با شبکه‌های بی‌سیم، شبکه‌های سیمی کمتر احتمال دارد که بسته‌های داده در انتقال گم شوند زیرا اتصال سیمی پایدارتر است. با این حال، مطمئن شوید که کابل‌های اترنت سیمی خراب نشده‌اند، زیرا سیم‌های معیوب می‌توانند بر انتقال بسته تأثیر منفی بگذارند. استفاده از اتصالات سیمی می‌تواند در کاهش پینگ نیز موثر باشد. سروریس کاهش پینگ وارزون برای این بازی در کنار راه‌عای دیگر می‌تواند موثر باشد.
  • رفع پکت لاس با VPS: یکی دیگر از راه‌های رفع پکت لاس استفاده از VPS است که می‌تواند بهترین و سریع‌ترین تاثیر را بر روی بهبود پکت لاس بگذارد. VPS با ثابت کردن آی پی و بالا بردن پهنای باند یکی از برترین روش‌های رفع پکت لاس است. VPS علاوه بر اینکه پکت لاس را بهبود می‌بخشد؛ باعث بالا رفتن امنیت و جلوگیری از تهدید و حملات امنیتی می‌شود.

جمع‌بندی

پکت لاس چیست در این مطلب تلاش کردیم شما را با مفهوم پکت لاس، دلایل بروز این اختلال و رفع پکت لاس در صورت نیاز آشنا کنیم. اگر مشکل پکت لاس به صورت مکرر برای شما ایجاد شود می‌تواند تجربه استفاده شما از اینترنت را با اختلال روبه‌رو کند. در نایس نت می‌توانید اطلاعات کافی درمورد چگونگی رفع پکت لاس و کاهش بروز این اختلال را مطالعه کنید.

سئوالات متداول درمورد پکت لاس چیست

1_ پکت لاس چیست؟

وقتی شما در حال تماشای یک ویدیو یا یازی کردن هستید؛ هزاران پکت یا بسته بین دستگاه و سرورها در حال انتقال است که برخی از آن‌ها ممکن است به مقصد خود نرسند؛ اگر یک یا چند بسته داده ارسالی نتوانند به مقصد خود برسند پکت لاس (Packet Loss) رخ داده است.

2_ دلایل مهم بروز پکت لاس چیست؟

در واقع پکت لاس یک اختلال در اینترنت و شبکه‌های آنلاین است؛ که می‌تواند به دلیل تراکم شبکه، مشکل در سخت افزار شبکه، اختلالات نرم افزاری، تهدید و حملات امنیتی ایجاد شود.

3_ کدام برنامه‌ها دچار پکت لاس می‌شوند؟

هر برنامه‌ای که با اینترنت سر و کار دارد می‌تواند دچار پکت لاس شود؛ ولی برنامه‌هایی که به پردازش لحظه‌ای بسته‌ها نیاز دارند؛ مانند برنامه‌های ویدیویی، صوتی و بازی بیشترین قربانیان پکت لاس هستند.