شبکه Linea چیست؟ معرفی راه حل لایه دوم مقیاس پذیری اتریوم(لینیا)

شبکه Linea چیست؟ معرفی راه حل لایه دوم مقیاس پذیری اتریوم(لینیا)

شبکه Linea چیست؟ Linea Network یکی از حلقه‌های نوین و لایه دوم برای اتریوم به منظور بهبود قابلیت مقیاس پذیری است. Linea بر روی شبکه اصلی اتریوم استقرار یافته و قادر به پردازش تراکنش‌های این بلاک‌چین را به صورت سریع‌تر و با هزینه کمتر می‌سازد. شبکه لایه دوم Linea به لحاظ عملکرد و جایگاه، در کنار پروژه‌های معروفی چون آربیتروم و آپتیمیزم قرار دارد.

بلاک‌چین لایه دوم Linea با حمایت از پلتفرم Consensys و به منظور بهبود چالش مقیاس‌پذیری اتریوم وارد عرصه بلاک‌چین شده است. با توجه به نقشی که پلتفرم‌های لایه دوم در افزایش پذیرش و کارایی بلاک‌چین دارند، ما نیز در این مقاله به بررسی شبکه Linea می‌پردازیم. اگر تمایل دارید با بیشترین اطلاعات در مورد بلاک‌چین Linea آشنا شوید، پیشنهاد می‌شود که ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

تاریخچه شبکه Linea

شبکه Linea

لایه دوم اتریوم با نام Linea از حمایت شخصیت‌های برجسته‌ای چون جو لوبین(Joe Lubin) هم‌بنیان‌گذار اتریوم، و نیز حامیانی چون متامسک(MetaMask) و کانسنسس ان‌اف‌تی(Consensys NFT) بهره‌مند است. پس از به پایان رسیدن مرحله آزمایشی، شرکت کانسنس در تاریخ ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۳(۲۰ تیر ۱۴۰۲) نسخه آلفای شبکه اصلی Linea را عرضه کرد. بر اساس داده‌های شبکه آزمایشی (تست‌نت) Linea، بیش از ۴۹ میلیون تراکنش توسط بیش از ۵.۵ میلیون آدرس تأییدشده در این شبکه آزمایشی انجام شده است. ارزش بازار Linea بیش از ۷ میلیارد دلار است که یک رکورد قابل‌توجه در میان راهکارهای لایه دوم به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: منظور از لیکویید شدن حساب چیست؟

یکی از جنبه‌های جالب و موفقیت‌آمیز Linea پس از عرضه نسخه اصلی، برگزاری یک ایردراپ توکن NFT ویژه بود که تکامل شبکه را در مراحل مختلف به تصویر می‌کشد. این مجموعه نشان از تعهد Linea به شناسایی و پاداش‌دهی به مشارکت‌کنندگان دارد.

عرضه موفقیت‌آمیز نسخه جدید شبکه Linea توجه زیادی از شرکت‌ها و پروژه‌ها به خود جلب کرد. در حال حاضر، Linea از همکاری با بیش از ۱۰۰ شریک تجاری از جمله بتل‌مون(Battlemon)، هاریزون دکس(Horizon DEX)، اینفورا(Infura)، لیرسواپ(Layerswap) و مینت‌پد(Mintpad) بهره‌می‌برد و در آینده نزدیک با پروژه‌های معروفی چون آوی(Aave)، بیت‌گت(Bitget)، سیرکل(Circle)، کایبر نتورک(Kyber Network)،

لیرزیرو لبز(LayerZero Labs) و سوشی‌سواپ(Sushiswap) همکاری خواهد کرد.

جالب است بدانید که واژه Linea در زبان لاتین به معنای خط است، که نقش مهمی را در ترتیب و ارتباط بین اتریوم و راه‌حل لایه دوم ایفا می‌کند.

شبکه Linea چیست؟

لایه دوم اتریوم با نام Linea، یک شبکه zkEVM است، به این معنا که همانند ماشین مجازی اتریوم، از راهکار دانش صفر استفاده می‌کند. به زبان ساده، Linea Network عملکرد مشابهی با اتریوم دارد و یک زیرساخت مناسب و کارآمد برای توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز فراهم کرده است.

علاوه بر فناوری دانش صفر، شبکه Linea از امکانات رول‌آپ، رمزنگاری ضد کوانتومی و سرویس پیام‌رسانی کانونیکال نیز برای افزایش توانایی پردازش اتریوم بهره می‌برد. در ادامه، به معرفی بیشتر از هرکدام از این فناوری‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: سرویس کاهش پینگ دوتا2

شبکه Linea چگونه کار می‌کند؟

شبکه Linea چیست؟

Linea یک راهکار لایه دوم zkEVM است، به این معنا که از فناوری دانش صفر به همراه ماشین مجازی اتریوم بهره‌می‌برد. بلاک‌چین Linea بدون نیاز به تغییر هیچ بخشی از ساختار اتریوم، با تقریباً تمام اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و بزرگترین بلاک‌چین قراردادهای هوشمند، سازگار است.

شبکه لایه دوم Linea به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که با استفاده از زیرساخت‌های موجود، با هزینه کمتر و سرعت بالاتر به کار کنند. به همین دلیل، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که به Linea Network منتقل می‌شوند، نیازی به اصلاح یا بازنویسی قراردادهای هوشمند خود ندارند.

در این راستا، کیت توسعه نرم‌افزارLinea (Linea SDK) ارتباطات متقابل بین‌زنجیره‌ای را تسهیل می‌کند و عملکردهای بازیابی اطلاعات و وضعیت پیام را به کاربران ارائه می‌دهد. از سوی دیگر، فناوری توکن بریج(Token Bridge) به‌عنوان واسطه‌ای بین لایه اصلی اتریوم و لایه دوم عمل کرده و توکن‌های ERC20 را به‌شکل ایمن بین این دو لایه منتقل می‌کند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، Linea برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم از تکنولوژی‌های دانش صفر، رول‌آپ، رمزنگاری ضد کوانتومی و سرویس پیام کانونیکال بهره‌می‌برد. از نظر کارکرد و جایگاه، Linea در کنار شبکه‌های مشهوری چون آربیتروم و آپتیمیزم قرار دارد. در ادامه، به بررسی نقش هر یک از این فناوری‌ها در سیستم Linea می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی: نات کوین چیست؟

ویژگی شبکه Linea چیست؟

ویژگی شبکه Linea چیست

شبکه Linea دارای دو ویژگی اساسی است که می‌تواند آن را از دیگر راهکارهای لایه دوم متمایز کند. در این بخش، به بررسی این دو ویژگی اساسی Linea می‌پردازیم.

معادل اتریوم:

شبکه Linea به‌صورت (Zero-Knowledge Ethereum Virtual)zkEVM Machine معرفی شده است، به این معنی که نه‌تنها با ماشین مجازی اتریوم سازگار است بلکه وظایف معادل با ماشین مجازی اتریوم را انجام می‌دهد. تمام اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اتریوم به راحتی و با حفظ امنیت و عدم تمرکز به شبکه لایه دوم Linea قابل انتقال هستند. این در حالی است که Linea توانایی مقیاس‌پذیری بهینه و کارآمد را به تراکنش‌های شبکه اتریوم اضافه می‌کند.

فناوری پیشرفته رمزنگاری:

استفاده از رمزنگاری مبتنی بر لاتیس و مقاومت آن در برابر تهدیدات کوانتومی، یک فناوری پیشرفته و منحصربه‌فرد است. این نوع رمزنگاری ویژگی‌های مهمی را برای راهکار لایه ۲ Linea ایجاد کرده است که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

– مقاومت در برابر حملات کوانتومی

– تضمین امنیت شبکه بلاک چین

– کاهش زمان لازم برای انجام محاسبات و تولید خروجی شبکه

– بهره‌وری منابع و بهینه‌سازی انرژی (مناسب برای دستگاه‌های کم‌مصرف)

مزایا و معایب شبکه Linea:

مزایا:

– مقیاس‌پذیری با سرعت بالا و هزینه کم

– بستر مناسب برای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز

– موفقیت در فاز تست‌نت و پتانسیل رشد بالا

– تجربه کاربری بهینه و جذب توسعه‌دهندگان

– رمزنگاری پیشرفته با مقاومت در برابر تهدیدات کوانتومی و امنیت بالا

معایب:

– پیچیدگی فناوری‌های به‌کاررفته؛ احتمال چالش برای برخی توسعه‌دهندگان تازه‌وارد

– وابستگی به شورای امنیت برای حل چالش‌ها؛ احتمال تمرکزگرایی

– رقابت فشرده بین راهکارهای لایه دوم اتریوم

آی پی ثابت کوکوین

سخن آخر

در پایان، شبکه Linea با ترکیبی منحصربه‌فرد از معادل اتریوم با zkEVM و رمزنگاری پیشرفته، به دنیایی از تراکنش‌های غیرمتمرکز با امنیت بالا، مقیاس‌پذیری بهینه، و کارآمدی فراگیر وارد شده است. با مزایا و ویژگی‌های خاص خود، Linea نه تنها یک راهکار لایه دوم است، بلکه یک ارتقاء گام به گام به سوی آیندهٔ اتریوم، با پتانسیل‌های بیشمار برای توسعه‌دهندگان و کاربران علاقه‌مند به فرآیند جذاب و موثری در دنیای بلاک‌چین ارائه می‌دهد.